Держпродспоживслужбу Харківщини може очолити корупціонер. ГО АПФ звернулася до нардепів.

ГО «Антикорупційний підприємницький фронт» звернулася до народних обранців Харківщини з проханням не допустити призначення корумпованого посадовця Олександра Овчаренка на посаду начальника Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Харківській області. Звернення були надіслані народним депутатам: Марії Мезенцевій, Олександру Куницькому, Андрію Одарченку, Вікторії Кінзьбурській, Юрію Здебському Олександру Бакумову, Євгену Пивоварову, Дмитру Шенцеву, Дмитру Люботі, Олександру Літвінову, Юлії Світличній, Олексію Красову, Дмитру Микиші. Наводимо повний текст звернення.

Шановні народні депутати України!

ГО “Антикорупційний підприємницький фронт” – правозахисна громадська організація, цілями діяльності якої є боротьба з корупцією в органах влади, захист законних інтересів суб’єктів господарської діяльності.

Звертаймося до Вас, як до народних обранців від Харківщини із закликом не допустити призначення корумпованого посадовця Олександра Овчаренка, на посаду начальника Головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Харківській області.

Держпродспоживслужба
Фото: ГУ ДПСС в Полтавській області

У 2019 році Овчаренка з ганьбою звільнили з посади першого заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби м. Києва, яку він займав протягом 2017-2019 рр., через отримання двох поспіль негативних оцінок за результатами оцінювання службової діяльності.

В червні 2021 року Олександр Овчаренко був визначений керівництвом ДПСС переможцем конкурсу на вакантну посаду начальника Головного управління Держпродспоживслужби по Харківській області, не зважаючи, що у загальному рейтингу кандидатів за результатами тестування та співбесіди він зайняв лише третє місце. 

На думку деяких конкурсантів з якими ми спілкувалися, цей конкурс був проведений у форматі «вибір без вибору».

Як повідомили учасники конкурсу, конкурсна комісія не надала їм інформацію про кількість підсумкових балів, та про місце у загальному рейтингу претендентів. Навіть учасник конкурсу, який посів перше місце, не знав про свої результати. У відкритому доступі не був викладений протокол засідання конкурсної комісії. Відеозапис співбесіди членів конкурсної комісії з кандидатами не проводився, про що ми отримали відповідь від ДПСС.

Особа Олександра Овчаренка є настілки токсичною, що процедура погодження його кандидатури на посаду від Харківської держаної адміністрації відбулася за підписом не голови Харківської ОДА ( на той час) Айни Тимчук, а за підписом Антона Деньгуба.

Інформуємо Вас про те, що активи, які вказані в декларації Овчаренко, перевищують доходи, а проти його дружини, колишнього прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 Анни Кузьменко Державним бюро розслідувань було відкрито кримінальне провадження через виявлені недостовірні відомості у декларації на суму 1,1 млн грн. Однак на підставі рішення КСУ щодо визначення неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, провадження було закрито.

Повідомляємо, що Овчаренко займаючи посаду першого заступника начальника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, коментував у ЗМІ від імені ДПСС стан справ стосовно неодноразових масових отруєнь відвідувачів закладів мережи «Євразія», які відбувалися протягом 2017 – 2018 рр., та розповідав про нібито вжитті заходи реагування щодо ресторанів мережи.

Овчаренко публічно обіцяв киянам позачиняти ресторани, де потруїлися люди, сприяти притягненню рестораторів до кримінальної відповідальності та обіцяв накласти штрафи на юридичні особи, що входять до мережі.

Але як з’ясувала ГО «Антикорупційний підприємницький фронт», насправді судові провадження проти отруювачів киян, де позивачем виступало Головне управління ДПСС у м. Києві, були програні.

Більш того, під керівництвом Овчаренка Головне управління ДПСС у м. Києві за власним бажанням подало клопотання (від 16.11 2017 року № 826/8367/17) до окружного адміністративного суду  м. Києва про відмову від позову про застосування заходів реагування до відповідача ТОВ «Суші Ленд» (юридична особа, яка входить до мережі ресторанів «Євразія»), в якому отруїлися 29 киян.

По інший справі Окружний адміністративний суд міста Києва (від 24 грудня 2018 року № 826/9156/18) відмовив Головному управлінню ДПСС у м. Києві у задовільнені позову до ТОВ «Діекс Група» (юридична особа яка входить до мережі ресторанів «Євразія») у зв’язку з тим, що ухвалення адміністративним судом рішення про застосування штрафних санкцій, не лише відсутнє у переліку повноважень суду при вирішенні справи, що зазначені у статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, а й взагалі суперечить цілям та завданням адміністративного судочинства, визначеним у статтях 2 та 5 Кодексу.

Протягом 4 років з моменту отруєнь, деякі постраждалі кияни, в яких ще не вмерла віра у справедливість продовжують судитися з Євразію з надією компенсувати збитки за підірване здоров’я, а Овчаренко який «злив» всі суди на користь Євразії, зараз готується зайняти нову посаду на Харківщині.

У 2018 році Олександр Овчаренко займаючи посаду першого заступника начальника Головного управління ДПСС в м. Києві спільно з іншими службовими особами ДПСС приймав учать у вимаганні хабаря.

По факту вимагання хабаря Головним слідчим управлінням Національної поліції України було розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000781 від 02.04.2018 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

В ході досудового провадження було встановлено, що службові особи Головного управління ДПСС в м. Києві діючи за попередньою змовою групою осіб, шляхом зловживання своїм службовим становищем намагалися отримати неправомірну вигоду від засновника ТОВ «Діалог-Трейд» (Код ЕГРПОУ 37416376) за безперешкодне проведення перевірок його підприємства та видачу відповідних дозволів відповідності санітарним вимогам холодильної камери для зберігання м’ясом свинини та яловичини. Засновнику ТОВ «Діалог-Трейд» будо повідомлено, що у разі відмови надати хабар він не зможе надалі вести господарську діяльність.

До матеріалів справи був долучений акт складений співробітниками Головного управління ДПСС в м. Києві за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю № 1251-2 від 15.05.2018 р. ( далі – Акт перевірки ДПСС в м. Києві ) проведеного в ТОВ «Діалог Трейд».

В ході досудового розслідування з метою ідентифікації осіб, які виконали рукописні записи та підписи від імені службових осіб ГУ ДПСС в м. Києві у Акті перевірки ДПСС в м. Києві по клопотанню старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції Паненка Д.І. Печерським районним судом м. Києва по справі № 757/34862/18-к від 18 липня 2018 року була винесена ухвала щодо призначення судово-почеркознавчої експертизи.

Як нам стало відомо з власних джерел: для уникнення Олександром Овчаренком кримінальної відповідальності, за сприяння співробітників правоохоронних органів, які проводили слідчі дії, з матеріалів кримінального провадження був вилучений експертний звіт складений по результатам проведення результатів судово-почеркознавчої експертизи, та Акт перевірки ДПСС в м. Києві

06 березня 2019 року суддя Солом’янського районного суду м. Києва Педенко А.М. отримав від прокурора відділу Генеральної прокуратури України Ганжи О.М. обвинувальний акт відносно тільки однієї посадової особи ДПСС Нагорняка Руслана Романовича, який на момент вчинення злочину займав посаду начальника відділу безпечності харчових продуктів Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві. (Справа № 760/6576/19 Провадження №1-кс/760/15125/19).

09.08.2021 р. нами був надісланий запит на інформацію до Головного управління ДПСС в м. Києві щодо отримання копії Акту перевірки ДПСС в м. Києві

Від 16.08.20121 р. № 120/13015 ми отримали відповідь від розпорядника інформації, що Акт перевірки ДПСС в м. Києві у них відсутній у зв’язку з вилученням даного документа правоохоронними органами під час слідчих дій. (Копія відповіді у додатку) .

31.08.2021 за № 289-ОВ нами була направлена заява до Державного бюро розслідувань з вимогою внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення співробітниками правоохоронних органів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000781 від 02.04.2018 р. кримінального правопорушення., передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу України.

Підсумовуючи викладене ми не безпідставно вважаємо, що члени конкурсної комісії, та виконуючий на момент конкурсу обов’язки голови ДПСС Андрій Лордкіпанідзе приймали рішення щодо кандидатури Овчаренка з заплющеними очима. Або як ще можна не звернути увагу на явні порушення Овчаренком основних принципів державної служби, таких як верховенство права, законність, професіоналізм, патріотизм та доброчесність, що викладені у ст. 4 Закону України «Про державну службу».

На даний час ДПСС є одною з найбільш корумпованих структур серед центральних органів виконавчої влади. З початку року правоохоронними органами було затримано вже біля 20 співробітників ДПСС . З останніх прикладів: 31 серпня 20121 року в м. Сіверськодонецьк у ресторані на хабарі правоохоронці затримали начальницю Головного управління ДПСС в Луганській області Риту Холоденко.

Але не зважаючи на гучні затримання, керівництво ДПСС продовжує формувати свій кадровий склад з корупціонерів, тим самим наражає на небезпеку громадян, які в разі вживання неякісної їжі, як у випадку з Овчаренко, залишаться сам на сам зі своїми проблемами.

Виходячи з вищевикладеного просимо Вас:

  1. Взяти на контроль вказане звернення, та вжити заходи депутатського реагування спрямовані на недопущення призначення недоброчесної особи — Олександра Овчаренко, на посаду начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.
  2. Звернутися до першого віце-прем’єр-міністра України — міністра економіки України Олексія Любченка зі зверненням, в якому на підставі наданих фактів щодо корупційної діяльності Олександра Овчаренко зазначити про неприпустимість погодження кандидатури Овчаренка на посаду начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області.
  3. Взяти на контроль вказане звернення, та вжити заходи щодо унеможливлення уникнення кримінальної відповідальності за скоєні злочини службовими особами Головного управління ДПСС в м. Києва, та сприяти перевірці повноти та об’єктивності проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні  № 42018000000000781 від 02.04.2018 р. відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
  4. Сприяти здійсненню перевірки інформації щодо зникнення, або не прийняття до уваги слідчими органами в ході досудового розслідування на етапі збору доказів, експертного висновку підготовленого за результатами судово-почеркознавчої експертизи Акту складеного співробітниками Головного управління ДПСС в м. Києві за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю № 1251-2 від 15.05.2018 р.

З повагою,

Президент ГО «Антикорупційний підприємницький фронт» Єгоров І.АRSS