Відкрите звернення до Генерального директора ДК «Укроборонпром» Айвараса Абромавичуса

Шановний пане Абромавичусе!

Звертаюся до Вас як до фахового управлінця, що запустив процес реформування ДК «Укроборонпром» та намагається подолати корупційні схеми, що залишились від попередників.

На нещодавній нараді у місті Харкові, що була присвячена питанням життєдіяльності ДК «Укроборонпром» та проходила за участю президента Зеленського, Ви виступили з доповіддю. У доповіді Ви позначили ключові проблеми концерну, розповіли про першочергові кроки, спрямовані на виведення Укроборонпрому з кризового стану.

На мою думку, деякі Ваші наміри щодо шляхів реформування концерну не мають чіткої конкретизації, іноді протирічать одне одному та потребують публічних роз’яснень.

Приватизація. Критерії.

Наприклад, Ви анонсували передачу державних підприємств концерну, які не виробляють військову продукцію, до Фонду державного майна України та подальшу їхню приватизацію.

Але разом з тим в деяких інтерв’ю Ви озвучували плани щодо пошуку замовлень для виробництва на підприємствах концерну продукції подвійного та господарського призначення. Виникає питання: чи буде приватизовано державні підприємства, які виробляють вищезазначену продукцію?

Старі керівники підприємств.

В Вашому інтерв’ю ІА «Укрінформ» від 05.11.2019 р., яке було присвячено стратегічним планам розвитку концерну, у відповідь на запитання журналіста щодо кадрової політики Ви зазначили, що будь-які трансформації починаються зі слова «хто», і вже потім – «що», та відповіли, що топ-10 посадовців у концерні «Укроборонпром» вже звільнено.

Але Ви чомусь не згадали про існування Володимира Кострицького, який з 2015 р. і досі обіймає у концерні провідну посаду – заступника генерального директора з управління активами. Але, можливо, на Вашу думку, особа, яка управляє активами концерну, не є топ-посадовцем?

Імовірно, що Ваша забудькуватість пояснюється тим, що цей заступник має небездоганну репутацію та дістався Вам у спадок ще від Романа Романова, який керував концерном у 2014-2018 рр. У 2010-2014 рр. Кострицький був заступником прокурора Херсонської області. Після Революції гідності Володимир Кострицький підпав під дію закону «Про очищення влади» та був люстрований.

Як пишуть у ЗМІ з посиланням на Insider Kherson,  посаду в Укроборонпромі Кострицький отримав від Романова на знак подяки, «відмазавши» від покарання співробітника Херсонського автосалону Романова, який під час тест-драйву збив на смерть людину.

 

Кострицкий

Ви також оголосили, що державні підприємства, які входять до складу концерну, потребують серйозних кадрових рішень.

Чому й надалі обіймає посаду В’ячеслав Проценко, керівник відкритого акціонерного товариства «Меридіан» ім. С.П. Корольова (держава в особі ДК «Укроборонпром» володіє контрольним пакетом акцій 50 % +1 цього підприємства), який ще у 2004 р. за допомогою схемного кредиту привласнив 3384,8 кв. м нерухомості заводу?.

Схема привласнення майна підприємства була дуже проста.

Посилання на судове рішення

В лютому 2003 р. ВАТ «Меридіан» відкриває кредитну лінію в банку ВАТ «Кредитний капітал» на суму 750 000 грн., в заставу надає нерухомість площею 3384,8 кв. м. Поручителем виступає фізична особа – Яковлев О.В.

Станом на серпень 2003 р. зобов’язання ВАТ «Меридіан» за договором не були виконані, нарощений борг перед банком склав 762 92849 грн.

На початку вересня 2003 р. Яковлев Олександр Володимирович оплатив у повному обсязі борг ВАТ «Меридіан» як Поручитель за Договором поруки.

В липні 2004 р. Яковлев О.В., отримавши усі права кредитора, подав позов до ВАТ «Меридіан» про звернення стягнення на майно за Договором застави. На той час щодо відчуження майна ВАТ «Меридіан» існували перешкоди, визначені ЗУ «Про введення мораторію про примусову реалізацію майна». Але В’ячеслав Проценко передбачив і це, тож у матеріалах справи суд знайшов лист від ВАТ «Меридіан», в якому було вказано, що залогове майно не використовується у виробничій діяльності. В серпні 2004 р. Господарський суд м. Києва позов задовольнив повністю.

Після завершення передачі вищевказаного майна Яковлеву О.В. він продає частину отриманої нерухомості компанії ТОВ «ФЮЧЕЛАБ» (код за ЄДРПОУ 37888572), яка належить дружині Голови правління ВАТ «Меридіан» – Проценко Людмилі Тимофіївні, а частину здає в оренду компанії ТОВ «ГАЛАН-КИЇВ» (код за ЄДРПОУ 32821010), яка знову ж таки належить дружині Голови правління ВАТ «Меридіан» ім. С.П. Корольова.

Shema_dir_ mer

Оренда майна.

Також Ви плануєте через «Прозорро Продажі» здавати в оренду залишкові площі, які знаходяться у розпорядженні державних підприємств, що входять до концерну, але й досі не склали повноцінного уявлення щодо того, де і які саме приміщення здаються за заниженими орендними ставками. Та що буде з договорами які були заключенні на   довгостроковій основі?

Залучення коштів, гарантії інвесторам.

Ви також озвучили шляхи модернізації та розвитку підприємств, що входять до концерну, через залучення інвесторів та створення спільних підприємств.

Але щоб залучати приватних іноземних інвесторів, спочатку треба навести лад у взаємовідносинах з вітчизняними співвласниками відкритих акціонерних товариств, що також входять до структури Укроборонпрому. На жаль, співпраця з ними з боку Укроборонпрому залишає бажати кращого.

Також на сьогодні в країні немає законодавчої бази щодо державно-приватного співробітництва у оборонній галузі та жодних інвестиційних та податкових преференцій для інвесторів.

Можливо, якщо Ви та Ваша команда сконцентруєтеся на усуненні перепон щодо залучення приватного капіталу до державних підприємств концерну – з’являться й кошти на виплати дивідендів державі.

Ще у 2016 році, коли концерном керував Роман Романов, я ініціював та провів круглий стіл «Якщо завтра повномасштабна війна? Чи врятує країну Укроборонпром?», в якому взяли участь представники офісу НАТО в Україні.

На заході співробітникам НАТО було представлено низку доповідей щодо реального стану зловживань в Укроборонпромі, тотальної корупції у закупівлях, наводились приклади махінації з орендою на державних підприємствах концерну.

Реакцією ДК «Укроборонпром» на наш захід було розповсюдження низки пропагандистських статей з обвинуваченням його учасників у роботі на «Кремль», а фотографія з круглого столу й досі розміщена разом зі статтею на офіційному сайті концерну, де нас позиціонують як збіговисько «московських пропагандистів».

Сподіваюся, що за Вашого керівництва інформаційна політика концерну змінилася на краще, тож навішування ярликів на критиків діяльності Укроборонпрому залишилось у минулому.

С повагою,

Ігор Єгоров президент ГО «Антикорупційний підприємницький фронт «



RSS