Чи варто заробляти собі на хліб корупцією?

ГО «Антикорупційний підприємницький фронт» зіткнувся із надзвичайно зухвалими проявами корупції у державній акціонерній компанії «Хліб України». Корупція в цій установі стала вже настільки системним явищем, що її керівники стають фігурантами кримінальних проваджень ледь не з моменту призначення на посаду.

Так, у вересні 2017 року співробітниками ГПУ був затриманий керівник ДАК «Хліб України» Скородинський Мирон Миколайович. А вже у травні 2018р. затримані в.о. керівника ДАК «Хліб України» Поляков Андрій Володимирович, а також юрист цього підприємства та директор дочірнього підприємства «Чернівецький комбінат хлібопродуктів».

Skor+Pol

Напрацьована корупційна схема в ДАК «Хліб України»

Обидва керівники-корупціонери діяли за однаковою схемою, вимагаючи кошти з орендарів нерухомого майна ДАК «Хліб України» та його дочірніх підприємств, погрожуючи розірванням договорів оренди. Більше того: нам стало відомо, що вимагання коштів з орендарівносить системний характер і давно «поставлене на конвеєр». До того ж, все це здійснюється з відома та за сприяння керівництва Мінагрополітики.

За інформацією від постраждалих орендарів, щомісячний розмір неофіційних платежів, які вони мають вносити керівництву орендодавця, становить від 50 до 100 тис. грн. А для продовження договору оренди майна з ДАК «Хліб України» на 5 років підприємець,в залежності від об’єкту, повинен сплатити хабар у сумі 50 – 100 тис. доларів!!! При цьому, за словами підприємців, усі останні керівники ДАК «Хліб України»у приватних бесідах зазначали, що зібрані хабарі вони передають вище, до Мінагрополітики. Зокрема, Андрій Поляков розповідав орендарям, що кошти збирає на вимогу державного секретаря Мінагрополітики Андронова, а Мирон Скородинський казав, що передає хабарі куму Міністра АПК.

Пов’язані з ДАК «Хліб України» підприємства (інф. з аналітичної системи Ю-Контрол)

Ycontrol.XlebUkr

Що ж далі? Як не дивно, затримані корупціонери наразі почувають себе дуже добре. І Мирон Скородинський, і Андрій Поляков відпущені на волю під копійчану заставу. Ба навіть більше! Незважаючи на затримання Полякова «на гарячому» та попри те, що все більше підприємців – орендарів майна ДАК «Хліб України» свідчать проти нього,суддя Подільського районного суду міста Києва Васильченко Олег Васильович під час судового засідання(16.05.2018) відмовився відсторонити корупціонера від посади!!!

Яскравим прикладом того, що очікує орендаря, котрий відмовляється поповнювати чорну касу хабарників, є ситуація із ТОВ «Вест Фармінг».

Що буває, коли хочеш працювати чесно

ТОВ «Вест Фармінг» — невелике підприємство, котре протягом двох років виступало орендарем Кременецького комбінату хлібопродуктів, дочірнього підприємстваДАК «Хліб України».За власний кошт підприємці відремонтували приміщення комбінату, відновили роботу елеватора. Та коли вони відмовились платити орендодавцям хабар у розмірі 50 000 грн. щомісяця, з усіх боків на бізнес почалися наїзди. Про негаразди цієї компанії ми вже писали раніше на нашому сайті.

Майже в один момент на «Вест Фармінг» почали сипатися скарги з боку СБУ та фейкових громадських організацій. ДАК «Хліб України» здійснювало шантаж відкриттям кримінальних справ та організовувало постійні перевірки. Зрештою, договір оренди був безпідставно розірваний в односторонньому порядку. Співробітники ДАК «Хліб України», здійснивши рейдерське захоплення майна підприємців,з погрозами викинули їх на вулицю. Компанія втратила доступ до свого обладнання, яким одразу почали користуватися невідомі особи.

Ще до затримання правоохоронцями в.о керівника ДАК «Хліб України» Полякова А.В. наша організація письмово зверталася до керівництва Мінагрополітики з приводу протидії керівництвом ДАК «Хліб України» та його підлеглими веденню законної господарської діяльності ТОВ «Вест Фармінг». Ми надали документально підтверджену інформацію щодо здійснення тиску на підприємців, які не бажали платити хабарі корумпованим чиновникам. Але керівництво Мінагро відмовилось вчиняти дії за фактами здирництва та протидії законній господарської діяльності орендарів майна ДАК «Хліб України», обмежившись відписками.

Нещодавно компанія «Вест Фармінг» у судовому порядку поновила порушені права та була визнана судом законним орендарем ДП ДАК «Хліб України» Кременецький КХП.  Це судове рішення є ще одним доказом безпідставності обвинувачень, з якими доводиться мати справу підприємцям, що відмовляються сплачувати хабарі.

Наші пропозиції для вирішення ситуації

На нашу думку, для подолання корупції на ДАК «Хліб України» необхідно створення таких передумов:

 • Щоб керівник ДАК «Хліб України» призначався після проведення відкритого конкурсу, з оприлюдненням біографічних даних усіх кандидатів на посаду, а не кулуарною заміною корупціонера на пройдисвіта.
 • Щоб у відкритому доступі знаходилась інформація щодо орендованого нерухомого майна ДАК «Хліб України», вартості оренди, терміну орендних договорів, переліку осіб яки виступають орендарями такого майна.
 • Щоб співробітники компанії заохочувались до викриття фактів корупції;
 • Щоб передача майна в оренду здійснювалась публічно шляхом проведення відкритого конкурсу.
 • Щоб призначалися незалежні антикорупційні уповноважені.
 • Щоб заходи з впровадження антикорупційної політики дійсно реалізовувалися на практиці.

Підсумовуючи вищевикладене, ми вважаємо, що керівництво Мінагрополітики мало усі можливості запобігти вчиненням злочинів на ДАК «Хліб України» та не допустити їх у подальшому. Тому тільки завдяки бездіяльності керівництва Минагрополітики, та не вчинення дій щодо ліквідації корупційних лазівок, отримання прямого матеріально зиску, спочатку керівник ДАК «Хліб України» Мирон Скородинський а після нього В. о.керівника ДАК «Хліб України»Андрій Поляков змогли планувати та втілювати злочині наміри зі своїми подільниками.

Для розв’язання ситуації, що склалася навколо корупційних схем у ДАК «Хліб України», нами було направлено офіційні звернення до прем’єр-міністра України, Генерального прокурора,  НАБУ, СБУ, народних депутатів.  Ми також надали інформацію щодо корупції на держпідприємстві, міжнародним організаціям.

В цих зверненнях ми просимо:

 1. Сприяти притягненню корупціонерів-хабарників, колишнього керівника ДАК «Хліб України» Скородинського Мирона Миколайовича та виконуючого обов’язки керівника ДАК «Хліб України» Полякова Андрія Володимировича, до кримінальної відповідальності, та призначення ним покарання відповідно до вчиненого злочину.
 2. Сприяти початку перевірки законності винесення ухвали суддею Подільського районного суду міста Києва Васильченком Олегом Васильовичем щодо залишення на посаді в.о керівника ДАК «Хліб України» Полякова Андрія Володимировича попри зібрану проти нього доказову базу, та відкриття кримінальної справи на підставі винесення суддею неправосудного рішення.
 3. Сприяти поновленню законних прав ТОВ «Вест Фармінг», як орендаря ДП ДАК «Хліб України» Кременецький комбінат хлібопродуктів, та виконанню рішення суду.Сприяти проведенню перевірки наданої інформації щодо причетності керівництва Мінагрополітики до організації злочинної схеми з вимагання хабарів з орендарів державного майна, яке знаходиться у розпорядженні ДАК «Хліб України».
 4. Сприяти здійсненню заходів, спрямованих на закриття корупційних лазівок на держпідприємствах, підпорядкованих Мінагрополітики, задля недопущення повторення однотипних злочинів, можливих через безконтрольне використання нерухомого майна держпідприємств.
 5. Сприяти здійсненню перевірки виконання заходів антикорупційної політики у Мінагрополітики та на підпорядкованих йому держпідприємствах .

Позиція ГО «Антикорупційний підприємницький фронт» по цій справі однозначна: хабарники мають бути покарані!RSS