У комунальних медзакладах Києва існує монополія на ритуальні послуги

Проблема, пов’язана з розміщенням ритуальних підприємств у моргах та/або лікарнях чи поруч з ними, в Києві існує давно. Такі компанії мають суттєві переваги перед конкурентами, адже першими спілкуються з родичами померлих. Тож вони завищують ціни та нав’язують свої правила гри. Не нехтують можливістю підзаробити і співробітники моргу й лікарі, порекомендувавши ту ритуальну компанію, яка орендує у них приміщення. Про такі випадки постійно пишуть ЗМІ та скаржаться родичі померлих.

З цією ситуацією може покінчити законопроект, спрямований на реформування сфери поховання та демонополізацію ринку ритуальних послуг. Його розробкою займається робоча група, створена при Комітеті ВРУ з питань організації державної влади.

Пунктом законопроекту, на якому наполягають «антикорупційники» та експерти, що входять до робочої групи, передбачена повна заборона розміщення комерційних структур, які надають ритуальні послуги, на території комунальних та державних медичних установ.

Таким чином, демонополізація ринку відбуватиметься шляхом створення електронного реєстру надавачів ритуальних послуг із зазначенням повного переліку послуг, їхньої вартості та місцезнаходження підприємств. Так родичі померлих отримають можливість організувати похорон, вивчивши пропозиції різних суб’єктів господарювання, а не під моральним тиском єдиного представника приватної фірми, розташованої у лікарні.

А проти заборони на розміщення приватних структур, які надають похоронні послуги, у медзакладах виступає Алла Ландар, аргументуючи це утиском свободи підприємницької діяльності. Алла Ландар є засновником та керівником ПП «Петро Великий», компанії-старожила ритуального ринку, зареєстрованої ще 1998 року.

Проте чи завдяки свободі підприємництва Алла Ландар змогла посісти монопольне становище на ринку надання ритуальних послуг у медзакладах Києва? Вірогідніше, це трапилося завдяки зв’язкам з департаментом комунальної власності м. Києва, який з 2011 року має право виступати орендодавцем нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Фото з відкритих джерел

24 листопада керівник ГО «Антикорупційний підприємницький фронт» (АПФ) на пресконференції в ІА «Інтерфакс-Україна» озвучив доповідь, зроблену на підставі аналізу переліку нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке було передано в оренду юридичним особам та ФОП, що займаються наданням ритуальних послуг. Перелік нерухомого майна був наданий Департаментом комунальної власності м. Києва.

Фото: ІА «Інтерфакс-Україна»

Так, Департаментом комунальної власності м. Києва було надано в оренду суб’єктам господарської діяльності 16 приміщень, які знаходяться на території медзакладів. З цих 16 приміщень 13 перебувають у орендному користуванні ФОП «Алла Ландар» та ПФ «Петро Великий». 10 з цих 13 приміщень були отримані в оренду ФОП «Алла Ландар» та ПФ «Петро Великий» ще до набуття чинності закону про оренду державного та комунального майна (1-го лютого 2020 року). Згідно з ним, комунальне майно може надаватися в оренду виключно шляхом аукціону.

Між ФОП «Алла Ландар», або ПФ «Петро Великий», та Департаментом комунальної власності м. Києва підписані договори щодо цих 10 приміщень терміном на 10 років. Договори між сторонами укладені у 2018–2019 роках. Орендна платня за використання цих 10 приміщень у комунальних закладах охорони здоров’я була розрахована Департаментом комунальної власності м. Києва. Але, на думку учасників ринку, заявлена вартість оренди не відповідає ринковим умовам.

Для прикладу: ПП «Петро Великий» орендує приміщення 53,20 кв. м. в Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги. Приміщення знаходиться в патологоанатомічному комплексі, де зберігаються тіла померлих.

Тобто, мовою бізнесу, через це місце постійно проходить потік потенційних клієнтів. При цьому орендна платня становить лише 5860,34 грн. Договір за цим приміщенням було укладено у 2019 році по 2029 рік. Ціна квадратного метра за цим договором – 110 грн.

За приміщення площею 122 кв. м, розташоване у тій самій Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги, ПП «Петро Великий» довелося позмагатися на аукціоні. В ньому взяло участь 4 учасники. Вартість оренди цього приміщення становить 40 176,64. Ціна квадратного метра за цим договором вже 329 грн, тобто утричі більше, ніж в першому випадку. Договір за цим приміщенням укладено на 5 років…


Виходячи з даних аналізу, ми маємо ситуацію, коли в Києві понад 80 % приміщень, які були надані господарюючим суб’єктам під продаж ритуальних послуг у комунальних медзакладах, контролює саме Алла Ландар. Чи є це монополія – питання вже до Антимонопольного комітету. Адже про конкуренцію у лікарнях Києва між надавачами ритуальних послуг не може бути й мови. Усі ритуальні послуги надаються у форматі «вибір без вибору».

У 2016 році Антимонопольний комітет уже починав розслідування щодо порушення конкуренції ПП «Петро Великий», але, як пишуть ЗМІ, справу вдалося зам’яти.

Підсумовуючи цей аналіз, ми вважаємо, що задля поповнення міського бюджету та позбавлення киян монополії на ритуальні послуги у київських лікарнях розумним кроком для київської влади видається пошук можливостей розірвання договорів з ФОП «Алла Ландар» та ПП «Петро Великий», які були укладені від імені Департаменту комунальної власності до набуття чинності закону про оренду державного та комунального майна, та надання в оренду цих приміщень через аукціон.

А для робочої групи при Комітеті ВРУ з питань організації державної влади, яка займається підготовкою законопроекту щодо реформування сфери поховання та демонополізації ринку ритуальних послуг, інформація щодо концентрації 80% приміщень, наданих під ритуальні послуги в київських медзакладах, в руках Алли Ландар стане ще одним вагомим аргументом на користь позбавлення самої можливості створення умов для неконкурентної переваги одних суб’єктів господарювання над іншими.RSS