АПФ звернувся до правоохороних органів, стосовно корупційної змови Мінінфраструктури та ФДМУ з відчуження ДП МТП Южний

Голові Служби безпеки України

Наливайченко  В.А.

Міністру Внутрішніх Справ

Авакову А.Б.

Генеральному прокурору України

Шокіну В.М.

Відкрите звернення.

Громадська організація «Антикорупційний підприємницький фронт», звертається до вас у зв’язку із тим, що чиновники МінінфраструктуриУкраїни сумісно із Фондом державного майна України проводять дії, яки ставлять під загрозу національну безпеку держави,  сприяють поглибленню недовіри до органів держаної влади та містять всі ознаки корупційної змови,  що направлена на відчуження за безцінь найприбутковішого державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» , який  щорічно приносить до державного бюджету близько 500 мільйонів гривень.

Слід зазначити, що «Морський торговельний порт «Южний» найбільший з переліку портів, які КМУ внесло до списку майна, що підлягає передачі у концесію.

В 2012 році, було проведено роботи з поглиблення акваторії порту, на що було витрачено близько двох мільярдів гривень державних коштів, що в свою чергу викликає суспільний інтерес до даного підприємства та суспільну занепокоєність щодо можливих зловживань з боку державних високо посадовців які приймають безпосередню участь у приватизаційних процесах.

Так 17 грудня 2014 року, в офіційному виданні ФДМУ, у додатку до Державного офіційного бюлетеня «Відомості Приватизації» № 50 (847) була розміщена інформація щодо оголошення конкурсу з відбору суб’єктів оціночної діяльності, які будуть залучені для визначення: вартості майна ДП МТП «Южний», яке є цілісним майновим комплексом, до складу якого входять основні засоби, у тому числі незавершене будівництво та нематеріальні активи, з метою передачі в концесію; вартості інших необоротних та оборотних матеріальних активів з метою їх викупу концесіонером відповідно до умов концесійного договору.

16 січня 2015 року, на сайті ФДМУ була оприлюднена інформація, щодо результатів конкурсу, відповідно до якої, переможцем  конкурсу з оцінки майна ДП МТП «Южний»,  визнано ТОВ «Делойт і Туш», але інформація, щодо ціни та строків оцінки ДП МТП «Южний» була відсутня.

В зв’язку із тим, що зазначена інформація містить високий суспільний інтерес,наша громадська організація звернулась до ФДМУ  із інформаційним запитом з вимогою: надати перелік компаній, які взяли участь у конкурсі, та оприлюднити  конкурсну пропозицію ТОВ «Делойт і Туш», запропоновану ними ціну, термін виконання робіт з оцінки майна ДП МТП «Южний», але у відповіді на запит ФДМУ відмовився надати запитувану інформацію, пославшись на те,  що запитувана нами  інформація є конфіденційною.

В зв’язку із тим, що негласне проведення конкурсів із приховуванням від громадськості списків учасників та показників, які визначають переможця, нівелює саме поняття конкурсу, сприяє зловживанням та фальсифікаціям, наша громадська організація, основна мета діяльності якої спрямована на боротьбу із корупційними проявами в органах державної влади, створення привабливого інвестиційного клімату в Україні була змушена звернутися до суду з метою примусити ФДМУ надати нам запитувану інформацію, оскільки така закритість процесу відбору оцінювача викликала підозри щодо наявності корупційних схем при проведенні конкурсу.

В ході судового процесу нами була отримана інформація, відповідно до якої ФДМУ звернувся до ТОВ «Делойт і Туш», із проханням надати дозвіл про оприлюднення ГО «АПФ»  інформації що містилася у конкурсної документації.

У своїй відповіді, ТОВ «Делойт і Туш» вказало, що вся інформація що міститься у конкурсній документації, вважається конфіденційною, та не може бути оприлюднена.

Така позиція ТОВ «Делойт і Туш», яке має загально світову відомість та має представництва у багатьох великих країнах світу вразила, проте дала привід вважати такі дії ТОВ «Делойт і Туш» запланованими й узгодженими із державними посадовцями вищого рівня.

Таким чином, лише завдяки суду, ГО «АПФ» стала відома сума за яку ТОВ «Делойт і Туш» взялася проводити оцінку активів Державного підприємства з багатомільйонними прибутками, в модернізацію якого були вкладені величезні  державні кошти.

Окремо слід відзначити, що вартість робіт з оцінки майна  ДП МПТ «Южний» компанія «Делойт і Туш» оцінила у дванадцять тисяч гривень,  вказавши строк  проведення оцінки  —  31 день!

Така вартість робіт, викликала подив в суспільстві, а також серед професійних оцінювачів, які зазначали, що така робота не може коштувати менше 1 000 000 (одного мільйона) грн., за умови, що такі роботи будуть виконуватись вітчизняними компаніями. У випадку ж із компаніями з іноземним капіталом, зазвичай вартість робіт по оцінці такого великого об’єкту із специфічним обладнанням, буде приблизно в 3 рази вища, тобто приблизно 3 000 000 (три мільйони) грн.

Після того, як представниками ГО «АПФ» була встановлена вартість робіт, яка була запропонована ТОВ «Делойт і Туш», товариство «Делойт і Туш» вдалося до невдалих піар заходів намагаючись через  ЗМІ, пояснити громадськості,  що низька  ціна оцінки майна ДП МПТ «Южний» обумовлена виключно волонтерською поміччю державі, що розцінюється нашою ГО, як ганебна насмішка  над усією волонтерською діяльністю в країні. Насмішкою над справжніми волонтерами, які допомагають дитячим будинкам та нашім героям в АТО, а не використовують святі поняття, для прикриття своїх корупційних оборудок.

Враховуючи вище викладені обставини, з метою визначення дійсно обґрунтованого строку та суми оцінки майна  ДП «МТП «Южний», представниками ГО «АПФ» були проведенні консультації з багатьма признаними експертами оціночної галузі.

Більшість експертів виказали впевненість, (аналогічну позицію було висловлено й у ЗМІ (http://afo.com.ua/uk/news/2-general-assessment/822-prognozy-aso-shchodo-porta-yuzhnyy-opravdalis) де зазначається що, умови конкурсу для українських оцінювачів були дискримінаційними, сам конкурс був проведений у кулуарному режимі, оцінка активів такого великого державного підприємства у строк 31 день та у суму 12 т. грн. не можлива, що може свідчити, про те, що ТОВ «Делойт і Туш» заздалегідь отримало доступ до документації ДП «МТП «Южний», а звіт про оцінку був завчасно підготовлений.

Висновком таких дій на думку експертів є факт того, що весь конкурс проведений ФДМУ був зроблений конкретно під товариство «Делойт і Туш».

Для відновлення порушеного права на інформацію, а також з метою захисту суспільних інтересів та в рамках своєї статутної діяльності ГО «АФП» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва, з позовною заявою про визнання протиправними дій ФДМУ щодо проведення конкурсу з відбору суб’єктів оціночної діяльності, які будуть залучені для визначення: вартості майна Державного  підприємства  ДП МТП «Южний», визнання протиправними дій ФДМУ щодо ненадання інформаціїстосовно проведення оцінки ДП МТП «Южний».

Також наша громадська організація з метою всебічного обговорення проблеми ініціювала проведення круглого столу – дискусії, на тему «Велика приватизація: кому дістануться морські порти України?».

У заході, який відбувся 27 травня 2015 року в інформагенції «Українські новини», взяли участь відомі експерти України з питань розвитку морської галузі України, представники органів влади України, народні депутати України, представники громадськості.

У заході прийняли участь представники Мінінфраструктури, яки у ході дискусії не так і не змогли надати переконливі докази доцільності передачі в концесію надприбуткового державного підприємства, в модернізацію якого, державою вкладені сотні мільйонів гривень.

Таким чином, було додатково підкріплено підозри громадськості, що спроба здійснити  концесію ДП МТП «Южний» таким закритим шляхом, здійснюються з однією метою – передати порт за безцінь, або росіянам, або компанії яка входить в орбіту інтересів одного з олігархів.

Окремо слід зазначити, що на круглому столі, який було проведено ГО «АПФ» була виказана думка про можливість передачі інформації до російської федерації, в зв’язку із тим, що переможець конкурсу ТОВ «Делойт і Туш» це міжнародна компанія, яка розпочала свою діяльність на території України під керівництвом московського офісу. Зараз у розпорядженні оцінювача — вся стратегічна інформація про порт, яка може потрапити представникам країни-агресора, яка в свою чергу може бути використана російськими спецслужбами.

За результатами круглого столу, учасниками була прийнята резолюція, в якій учасники круглого столу відзначили наступне:

— Україна стоїть на порозі нової хвилі великої приватизації. Серед об’єктів, які пропонуються до роздержавлення — українські морські порти, які є стратегічно важливими підприємствами для держави.

— В зв’язку з військовими діями на Сході України, шанси на залучення профільних західних інвесторів, які зможуть придбати український порт й інвестувати в нього з метою нарощення обсягів перевалки вантажів — мінімальні.

— Експерименти з передачі державного об’єкту морської галузі у концесію, чи тестова приватизація — мають здійснюватися на прикладі менш важливих об’єктів — портів, які справді потребують інвестицій та приватного господаря. Брати за зразок в якості пілотного проекту, єдиний глибоководний порт України(ДП МТП «Южний»), який наразі є економічно високоефективним — недоцільно й невиправдано.

— В системі нової влади існує брак прозорості, що призводить до нерозуміння суспільством ініціатив та дій влади, а також виникнення підозри щодо можливих нових корупційних схем, зокрема і в процесі приватизації/концесії.

Передача у концесію таким закритим від громадян України шляхом, на думку ГО «АПФ» граничить зі зрадою національних інтересів, захищати які є одною з основних цілей правоохоронних органів держави.

Враховуючи вище викладене,

ПРОСИМО:

  1. Провести перевірку законності проведення конкурсу ФДМУ щодо відбору суб’єктів оціночної діяльності, які будуть залучені для визначення: вартості майна ДП МТП «Южний».
  2. Забезпечити відсутність корупційної складової у процесі пов’язаному із проведенням передачі у концесію ДП МТП «Южний».
  3. Вжити заходів щодо запобігання порушень законів України при зверненні з інформаційними запитами щодо отримання суспільно-важливої інформації, з боку посадовців ФДМУ та Міністерства інфраструктури України.
  4. Вжити спеціальних заходів для виявлення можливих фактів, щодо передачі інформації,  яка може вплинути на національну безпеку та обороноздатність країни, працівниками оцінювальної компанії  ТОВ «Делойт і Туш» до філії Делойт (Делойт Туш Томацу Лимитед, Делойт і Туш Ріджинал Консалтінг) , яка розташована на території Російської Федерації.
  5. Визначити обставини щодо перемоги у конкурсі ФДМУ щодо відбору суб’єктів оціночної діяльності, які будуть залучені для визначення: вартості майна ДП МТП «Южний» — компанії «Делойт і Туш».
  6. Провести перевірку реальності здійснення ТОВ «Делойт і Туш» оцінки активів ДП «МТП «Южний» для чого перевірити реальну присутність оцінювачів даної компанії на території зазначеного порту.

Президент ГО                                                                                                             Єгоров І.А.

«Антикорупційний підприємницький фронт»  



RSS